Çin “casusluk” gerekçesiyle Tesla araçlarını yasaklayınca Musk rest çekti

Musk, ürettikleri araçların böyle bir amaçla kullanılması halinde firmasına “kilit vuracağını” söyledi.

Çin, Tesla araçlarındaki kameraların casusluk amaçlı kullanılabileceği endişesi üzerine, ordu personelinin yanı sıra devlete bağlı kilit öneme sahip şirketlerin çalışanlarının bu firmanın ürünlerini kullanmasını yasakladı.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberinde, bu araçlarından topladığı bilgilerin Çin için “ulusal güvenlik sızıntısına” yol açabileceği kaygısının göz önünde bulundurulduğu ve yasak kararının öncesinde Çinli hükümet yetkililerinin kameralardan edinilen bazı verilerin ABD’ye gönderilebileceğine dair endişe taşıdığını gösteren raporlar hazırlandığı aktarıldı.

Bloomberg de hassas bilgilerin Tesla araçlarındaki kameralarla toplanabileceğine dair kaygıları dikkate alan Çin ordusunun, kendisine bağlı yerleşke ve konut sahalarında bu vasıtaların kullanılmasını yasakladığını ifade etti.

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla’nın sahibi Elon Musk ise söz konusu kararın üzerinden 24 saat geçmeden katıldığı Çin Kalkınma Forumu’nda, “araçlarının casusluk için kullanılması halinde firmasına kilit vuracağını” söyledi.

Musk, firmasının teknolojik imkanlarını casusluk faaliyetlerinde kullandığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, Tesla‘nın araçlarının Çin’de ya da başka herhangi bir yerde casusluk için kullanılması halinde şirketinin kapatılacağını belirtti.

Kaynak: Independent Türkçe indyturk.com


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz