DeFi protokollerinde kilitli varlık miktarı artıyor

DeFi (Decentralized Finans / Merkeziyetsiz Finans) protokollerinde kilitli tutulan değer 79 milyar dolara yaklaştı.

Veri kaynağı DeFi Llama’nın verilerine göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinde kilitli tutulan değer 79 milyar dolara yaklaştı.

DeFi’da kilitli tutulan değer, en büyük üçüncü kripto varlık konumunda olan Binance Coin’in piyasa değerinin yaklaşık iki katı, Ethereum’un piyasa değerinin ise yaklaşık üçte birine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta bu değerde görülen artışın ardında görünüşe göre yalnızca birkaç platform yer alıyor. Sektörün en büyük 10 protokolünden yalnızca üçü, geçtiğimiz hafta büyüme gösterdi.

Sektörün büyümesine Binance Smart Chain temelli merkeziyetsiz uygulamalar öncülük etmeye devam ediyor. PancakeSwap’te kilitli tutulan değer, geçtiğimz hafta yaklaşık yüzde 29 artış göstererek 1,3 milyar dolara yükseldi. Yeni başlatılan stablecoin borsası Ellipsis Finance de büyük ilgi gördü ve başlatılmasından sonra bir haftadan kısa süre içerisinde 1,9 milyar dolara sermaye çekerek en büyük protokoller arasında 13’üncü sıraya yükseldi.

Ethereum tabanlı bazı projelerde de önemli büyümelere görüldü. En büyük protokoller arasında 11’inci sırada yer alan Instadapp’de kilitli tutulan değer iki katına çıkarak 1,05 milyar dolara yükseldi. 14’üncü sırada yer alan Yearn Finance’de kilitli tutulan değer de iki katı olan 850 milyon dolara çıktı. 18’inci sırada yer alan Vesper Finance’te kilitli tutulan değer, başlatıldıktan sonraki altı hafta içinde yüzde 84 artış göstererek 1 milyar doları geçti.

DeFi protokollerinde kilitli tutulan değer geçtiğimiz yedi günde ortalama yüzde 10 artış gösterirken, kripto analiz sağlayıcısı Messari’nin verilerine göre DeFi varlıkları ise geçtiğimiz hafta ortalama yüzde 1 değer kaybetti.

Kaynak: Cointelegraph cointelegraph.com


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz