Kanal İstanbul’un Temeli Atılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesi kapsamında ilk köprünün temel atma töreninde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 milyar dolarlık yaklaşık maliyeti olacağını açıjladığı tarihi proje ile açılacak kanaldan 275 metreye kadar olan tankerlerin geçebileceğini söyledi. Kanal İstanbul’un 280 metre genişliği 21 metre derinliği olacağını belirttiği konuşmasında Erdoğan; “Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz.” dedi.

Wikipedia

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bugün Türkiye’nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Kanal İstanbul’a İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Boğaz’dan 1930’lu yıllarda yılda ortalama 3 bin gemi geçiş yapıyordu. Günümüzde bu rakam 45 bine ulaştı.” diyen Erdoğan, “Her büyük geminin Boğaz geçişi, şehir için ciddi risk anlamına geliyor. Boğaz’da hem kuzey hem güney hem doğu-batı istikametinde her sınıftan ve kapasiteden çok yoğun bir gemi trafiği yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Petrolden organik ürüne kadar çok farklı yükler taşıyan gemilerin kaza yapmaları durumunda denizlerimizdeki doğal hayat da çok büyük tehdit altına giriyor. Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında Boğaz’dan geçecek gemi sayısının 78 bini bulacağını gösteriyor.” diyen Erdoğan, “Hesaplamalara göre İstanbul Boğazı’nın güvenli gemi geçiş kapasitesi 25 bindir.” dedi.


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz