Mevlüt Çavuşoğlu: Montrö’yü Uygulayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekatın ‘savaş’a dönüştüğünü ve Montrö Sözleşmesi’nin “bütün hükümlerini şeffaf bir şekilde uygulayacaklarını” söyledi.

Independent CNN Türk canlı yayınında konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın boğazların kapatılması talebine gerekçe olarak gösterdiği Montrö Sözleşmesi hakkında konuştu: “Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya’nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik.

“Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askeri harekat değil, resmen savaş hali var” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö Anlaşması’nı bu şekilde uyguluyoruz. Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz’dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye’nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum.


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz