Türkiye’nin siber güvenlik başarısı artıyor

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, 2 yıldır ülkelerin siber güvenlik karnelerini hazırlıyor. Türkiye, verilerini paylaşan 76 ülke arasında en başarılı yüzde 5’lik dilimde yer alıyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, ülkelerin siber güvenliğiyle ilgili bütün verileri ölçebiliyor.

Birliğe 2019 yılında 60 ülke verilerini sunarken, 2020 itibarıyla 76 ülke verilerini açtı. Ölçümler 7 kritere göre yapılıyor ve her birinde farklı bir ülke ön plana çıkıyor.

Ülkelerin siber güvenliği ve güvenlik açıkları 7 kritere göre ölçülüyor

Mobil telefonlardaki kötü amaçlı yazılımlara en çok İran’da rastlanıyor. İran’daki mobil telefonlara 2020 ve 2021 yılında gelen dataların yaklaşık yüzde 53’ünde, kötü amaçlı yazılım var. Kendisini en iyi koruyan ülke ise yüzde 0,87 kötü amaçlı yazılım ile Finlandiya.

Bilgisayara bu tür kötü yazılımların en çok bulaştığı ülke Tunus, en az maruz kalan ülkeyse Danimarka. Finansal kötü amaçlı yazılım saldırısına en sık uğrayan ülke ise Belarus olarak belirlendi. Çin’in de siber güvenlik puanı düşük. Nedeni Çin’den diğer ülkelere yapılan telnet saldırıları…

Son dönemde sayıları hızla artan kripto madencilerin saldırılarına en açık ülke Tacikistan, siber saldırılara karşı en hazırlıksız ülkeyse Türkmenistan. 7 siber saldırı şekli açısından sıralamada en riskli durumda bulunan ülke Cezayir…

“Türkmenistan dışarıya herhangi bir saldırı yapabilecek durumda değil ama burada Hindistan destekli gelen kötü amaçlı yazılımların sayısı yüksek. Türkmenistan’da siber saldırılara karşı hazırlık sıfır, bilgi sıfır. Rusya’da uzaktan saldırı yapabilme, bizim telnet dediğimiz saldırılar telefon ve bilgisayarlara çok yüksek. Ama son bir yılda yasa sayısı yüzde 100 artmış durumda. İran’da mobillere yapılan saldırı çok yüksek ama diğer kriterler gayet iyi. Tunus’ta her 4 bilgisayarın birinde virüs bulunuyor. Çin’deki siber güvenliğin dış dünyaya saldırganlığı çok dikkat çekiyor.”

Danimarka 76 ülke arasında tüm saldırılardan kendisini en iyi koruyan ülke. Onu İsveç takip ediyor. Peki ülkelerin gelişmişliğiyle, kötü amaçlı yazılımlardan etkilenme oranı arasındaki bağ ne kadar kuvvetli? Haluk Zülfikar bu ilişkiyi şu sözlerle anlattı:

“İlişki yaklaşık yüzde 55’lerde… Çok yüksek değil… Ülkenin içindeki siyasi olay sayısı arttıkça, bu ülkedeki kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara ve mobil olaylara girme olayı arasında yüzde 90’ın üstünde ilişki var.”

“Türkiye yüzde 5’lik dilimde”

Türkiye 76 ülke arasından ABD’yi de geride bırakarak en güvenli 14’üncü ülke olarak görülüyor. Türkiye’de mobil telefonlara saldırı oranı yüzde 2,6, finansal saldırılar yüzde 0,4, bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım oranı yüzde 7,17…

Türkiye bu verilere göre en başarılı yüzde 5’lik dilime giriyor. Haluk Zülfikar bu başarıda siber güvenlik yasalarının önemine dikkat çekiyor.

Kaynak: TRT Haber trthaber.com

Grafikler: Şeyma Özkaynak TRT Haber trthaber.com


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz