Vladimir Putin: Rusya Vardı, Var ve Var Olacak, ABD Bunu Kabullenmeli

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) uluslararası haber ajanslarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelen Putin, Rusya-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

Sputnik News’un haberine göre ilişkileri bugünkü duruma getiren tarafın Rusya olmadığını belirten Putin, “Biz hiçbir zaman Rusya-ABD ilişkilerine zarar veren ilk adımı atmadık. Biz mi ABD’ye yaptırım uyguladık? ABD bize yaptırım uyguladı ve her bahaneyi kullanarak ya da bahane olmadan yaptırımlara devam ediyor. Sırf biz var olduğumuz için. Ancak bunu kabullenmeleri gerekiyor. Rusya vardı, var ve var olacak. Dünyada önemli bir role sahip ABD’nin var olacağı gibi. İki ülkenin istikrar kazandırıcı rol oynamasını çok isterdim” dedi.

Putin, eylül ayında Rusya’daki bağışıklık oranının yaklaşık 60 olmasını beklediklerini ve o zamandan itibaren Rusların diğer ülkelere daha özgür bir şekilde seyahat edebileceğini, Rusya topraklarına daha geniş bir erişim olabileceğini söyledi.

Putin Kuzey Kore konusunda ise; bu sorunun Pyongyang’a daha fazla yaptırım uygulayarak değil, ülkenin güvenliğini garanti edecek koşullar oluşturularak çözüm bulunabileceğini belirtti. Rus lider, Kuzey Kore sorununa ideal bir çözüm bulunacağı umudunu koruduğunu ekledi.

Kuril Adaları’nın aidiyetiyle ilgili bir soru üzerine Japonya’nın iki adanın müzakere edildiği 1956 yılından bu yana birçok kez tutumunu değiştirdiğine dikkat çeken Putin, Tokyo’nun artık dört ada üzerinde hak talep ettiğinin ancak SSCB ve Rusya’nın bu adaları Japonya’ya vermeyi hiçbir zaman kabul etmediğinin altını çizdi.

Kaynak: Sputnik


Bu haber:

[jp_post_view]

Selim DURMUŞ

Selim DURMUŞ

Bunları da sevebilirsiniz